Szkoła Podstawowa Specjalna “PROMYK”

w Ostrowcu Świętokrzyskim

ul. Słowackiego 19, tel. 41 262 05 43, e-mail: szkola_zarzadzania@poczta.onet.pl
Szkoła Podstawowa Specjalna PROMYK - profil facebook

Animaloterapia

Animaloterapia

Previous slide
Next slide

Animaloterapia

Animaloterapia jest jedną z metod stosowanych w usprawnianiu dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Jest to metoda wspomagająca leczenie oraz reghabilitację osób z niepełnosprawnością, polegająca na bliskim i naturalnym kontakcie ze zwierzętami. Dzieci dzięki kontaktowi ze zwierzętami uczą się odpowiedzialności, zasad pielęgnacji i wychowania zwierzaka.

Zajęcia z udziałem psów i kotów prowadzone są przez terapeutkę: Panią Dorotę Stoltz z Ośrodka Hipoterapii i rekreacji konnej „Lolek i Bolek”.

Towarzystwo psów i kotów podczas zajęć sprawia, że dzieci chętniej uczestniczą we wszystkich proponowanych ćwiczeniach i dłużej się koncentrują. Na tych zajęciach panuje atmosfera wesołej zabawy. Dzieci baraszkują z psami i kotami, ale uczą się też wykonywać czynności opiekuńcze. Chętnie karmią zwierzęta, nalewają im wodę do misek, szczotkują im sierść, a także prowadzą na smyczy. Dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać psy, ich części ciała, przybory i zabawki. Wielką przyjemność sprawia im przytulanie się do psów i kotów kiedy mogą odczuć ciepło ich ciała oraz szorstkość sierści. Zwierzęta w pełni akceptują dzieci, dając im pogłaskać się, pociągnąć za ucho lub ogon, a nawet włożyć palec do pyska. Reagują również na każdy sygnał do zabawy. Wytrwale biegają za piłką,zabawkami cierpliwie stoją, gdy dzieci przechodzą im pod nogami, posłusznie wykonują polecenia „siad”, „daj głos”. Podczas zajęć z udziałem psów i kotów dzieci czują się bezpiecznie, ponieważ ziwerzaki doskonale spełniają się w roli terapeuty i przyjaciela.

Pies buduje więzi z osobami ze swojego otoczenia, co ma istotne znaczenie w terapii ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi oraz problemami psychicznymi.

Nasze Terapie

Szkoła Podstawowa Specjalna “PROMYK”, ul. Słowackiego 19, 27-400 Ostrowiec Św., tel. 41 262 05 43, Regon: 365737835 NIP: 6612372078