Elementy Metody Porannego Kręgu:
Elementy Metody Porannego Kręgu
Add Your Heading Text Here
„Poranny Krąg” odwołuje się do metod stymulacji polisensorycznej. Celem zajęć jest dostarczanie dzieciom określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych pobudzających zmysły do działania. Spotkanie w kręgu przynosi dziecku poczucie bezpieczeństwa, przyjemność i zadowolenie, stanowi okazję do spotkania terapeuty i dzieci jako równych sobie partnerów, sprzyja rozwojowi komunikacji oraz budowaniu relacji między osobami.
Wszystkie etapy zajęć wykonywane są w stałej, zawsze takiej samej kolejności, dzięki czemu dzieci uczą się identyfikować działania i przewidywać zdarzenia.
Komunikowanie się z dzieckiem wykracza poza sferę tylko werbalną, obejmuje całą osobę ze wszystkimi jej możliwościami percepcyjnymi – pobudza do działania umysł oraz emocje i uczucia.
Podstawą tworzenia programu Porannego Kręgu jest świat przyrody – żywiołów, barw, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych i termicznych.
.
Każdej porze roku przyporządkowane są właściwe jej atrybuty:
- kolor (żółty, biały, niebieski, zielony, czerwony zapach (lawendowy, miętowy, cytrynowy, różany);
- smak (krem orzechowy, miętowe talarki lub herbata, cytryna, wiśniowa konfitura);
- instrument (dzwony rurowe, dzwonki, trójkąt, bębenek, grzechotka z piaskiem);
- głoska („e”, „a”, „o”, „i”);
- żywioł (powietrze, lód, ziemia, ogień).
Na przykład w jesiennym Porannym Kręgu stosuje się: kolor żółty, zapach lawendowy, krem orzechowy, dzwony rurowe, wokalizuje się głoskę „e” i rozwiewa strumieniem powietrza z wentylatora kolorowe liście.